Borelioza

Borelioza
www.archiwum.malopolska.pl
panele japońskie warszawa
płyty kuchenne

Borelioza to bardzo groźne schorzenie, które rozpoznano stosunkowo niedawno. Inne nazwy tej dolegliwości to choroba z Lyme i krętkowica kleszczowa. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi, a zarazić się nimi mogą zarówno ludzie, jak i zwierzęta.

Choroba jest roznoszona przez kleszcze i pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć możliwości zapadnięcia na nią, ponieważ co trzeci kleszcz na terenie Polski podlega zakażeniu jednym z patogenów. Wczesne fazy boreliozy łatwo wyleczyć, ponieważ bakterie atakują wówczas wyłącznie skórę (stosuje się terapię antybiotykami, zaleconymi przez lekarza). Wokół ugryzienia kleszcza pojawia się bowiem specyficzny rumień, który z każdym dniem nieco się powiększa.

Dopiero później, po kilkunastu dniach, drobnoustroje przedostają się do krwi i atakują narządy wewnętrzne. Trudno jednoznacznie zidentyfikować objawy boreliozy później, ponieważ są one uzależnione od tego, który narząd zostanie zaatakowany przez bakterie. Najbardziej niebezpieczną odmianą boreliozy jest choroba, dotykająca ośrodkowy układ nerwowy, nazywana często neuroboreliozą.

Może ona doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a także zaatakować nerwy twarzy czy spowodować zaburzenia wzroku. Osoby, cierpiące na neuroboreliozę bardzo często miewają też depresje, reagują agresywnie lub objawiają silne huśtawki nastrojów. Najlepszym sposobem na zapobieganie boreliozie, jest unikanie kontaktu z kleszczami, sprawdzanie ciała swojego oraz swoich czworonożnych przyjaciół po każdym wyjściu do lasu i stosowaniu odpowiednich preparatów odstraszających insekty.