Języki skryptowe? Co to?
Programy napisane dzięki językom skryptowym, to właściwie pliki tekstowe (można je edytować nawet w notatniku). Uruchamia się je za pomocą dodatkowego programu i w momencie uruchomienia tekst (czyli kod) jest interpretowany (zamieniany na postać zrozumiałą dla komputera i wykonywany). Zaletą tego sposobu jest to, że możesz szybko zobaczyć wszystkie efekty swoich zmian – wystarczy, że odświeżysz stronę lub uruchomisz ponownie i od razu możesz zapoznać się z efektem swojej pracy.
Zalety? W językach skryptowych pisze się szybciej proste aplikacje. Poza tym języki te umożliwiają łatwe poprawianie nieścisłości tak zwaną metodą prób i błędów. Programiści polecają języki skryptowe osobom, które pragną rozpocząć swoją przygodę z programowaniem.
Pamiętamy jednak o ich wadach. Minusem języków skryptowych jest to, że o błędach w kodzie dowiemy się dopiero w momencie uruchamiania tego konkretnego fragmentu kodu. Minusem jest również mniejsza wydajność takich aplikacji – nie nadają się do skomplikowanych projektów.